OLEJEK HYZOPOWY
HYSOP ESSENTIAL OIL
100% NATURALNY
W medycynie ludowej hyzop jest znany od lat jako lek na niedomagania systemu trawiennego i układu oddechowego, zwłaszcza kaszel i zapalenie oskrzeli.
Olejek hyzopowy (Oleum Hyssopi officinalis) otrzymuje się z listków i kwiatów hyzopu przez destylację z parą wodną. Ma świeży, ostry zapach, chętnie jest wiec wykorzystywany jako surowiec w produkcji mydła i innych kosmetyków oraz perfum.
Ma szereg właściwości leczniczych. Działa uspokajająco, stad jego wykorzystanie w masażu lub kąpielach relaksujących, pomagających na stany lękowe, napięcie i stres.
Olejek hyzopowy jest szczególnie skuteczny w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Działa antyseptycznie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, a wiec pomaga na kaszel, grypę, zapalenie oskrzeli, astmę i bóle gardła.
Dzięki właściwościom wykrztuśnym stosowany jest w leczeniu kataru, a jako środek rozkurczowy sprawdza się w silnych atakach kaszlu spowodowanych podrażnieniem gardła.
Hyzop jest środkiem wywołującym miesiączkę, stosowanym w przypadku zatrzymania miesiączkowania. Z tego względu nie wolno go używać w okresie ciąży.
Wykorzystywany bywa do regulowania nadciśnienia i niskiego ciśnienia. Pamiętać jednak należy, ze w takich przypadkach przed podjęciem kuracji należy zasięgnąć fachowej porady lekarza, który ustali przyczynę takiego stanu i stwierdzi, czy kuracja hyzopem jest ta najwłaściwszą.
Stosowany do masażu oraz kąpieli olejek hyzopowy przynosi ulgę w przypadku wzdęcia lub kolki.
W pielęgnacji skóry łagodzi stany zapalne i egzemę.
METODY STOSOWANIA
KOMINEK AROMATERAPEUTYCZNY: 4-6 kropli w rozcieńczeniu z wodą do kominka.
INHALACJE: 2-4 krople olejku dodać do naczynia z gorącą woda, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać parę w ciągu 3-7 minut. Oczy muszą być zamknięte.
OLEJEK DO MASAŻU: rozpuścić 3-5 kropli olejku w 10 ml oleju podstawowego (olej migdałowy, olej z oliwek i nasion winogron).
KĄPIEL: do wypełnionej wanny (37-38 C) dodać 3-5 kropli olejku wymieszanego z 1 łyżką miodu, mleka lub soli. Czas trwania zabiegu wynosi 10-15 minut.
WZBOGACANIE KOSMETYKI: 2-3 kropli olejku zmieszać z 10-15 ml kremu, balsamu, żelu lub szamponu.
PRZECIWWSKAZANIA:
Indywidualna nietolerancja. Kobiety w ciąży. Nie podawać chorym na epilepsje. Należy stosować ostrożnie. Przedawkowanie olejku hyzopowego może wywołać reakcje alergiczne. Nie stosować bez rozcieńczenia.
Przed pierwszym zastosowaniem naturalnych olejków należy wykonać test uczuleniowy. W tym celu mieszamy kroplę olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli w tym czasie zaobserwujemy reakcję alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
PRZECHOWYWANIE:
w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze od +5 do 25 ° C w miejscu niedostępnym dla dzieci. Unikać światła słonecznego.