OLEJEK LAWENDOWY
Oleum Lavandulae
INCI: LAVENDER ESSENTIAL OIL
Olejek lawendowy należy do najpopularniejszych olejków eterycznych. Otrzymuje się go przez destylację kwiatów Lavandula angustifolia w parze wodnej.
Zapach: miękki, świeży, lekki, czysty, kwiatowy.
Olejek lawendowy zaleca się cierpiącym na depresję, bezsenność, stany lękowe – ponieważ uspokaja i poprawia samopoczucie. Olej lawendowy ma działanie przeciwbólowe i jest zalecany na ból głowy i bóle mięśni.
Ma właściwości antyseptyczne, można go stosować w przypadku ukąszeń przez owady, oparzeń i zadrapań. Do tego olej lawendowy przyspiesza proces gojenia i zmniejsza ryzyko powstania blizn.
Dodany do kąpieli jest zalecany w przypadku infekcji dróg moczowo-płciowych (pleśniawki, zapalenia pęcherza i in.). Stosowany do inhalacji, pomaga w napadach kaszlu, leczy infekcje gardła oraz łagodzi objawy zapalenia krtani.
Olejek lawendowy nadaje się również do stosowania w przypadku różnych chorób skórnych, takich jak egzema, trądzik, łuszczyca i grzybica. W płukankach do jamy ustnej ma właściwości dezodoryzujące i antyseptyczne.
W kosmetologii może być stosowany dla pielęgnacji skory atopowej.
METODY STOSOWANIA
KOMINEK AROMATERAPEUTYCZNY: 3 – 5 kropli w rozcieńczeniu z wodą do kominka.
INHALACJE: 1-2 kropli olejku dodać do naczynia z gorącą woda, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać parę w ciągu 3-7 minut. Oczy muszą być zamknięte.
OLEJEK DO MASAŻU: rozpuścić 10 kropli olejku lawendowego w 25 ml oleju podstawowego i masować skronie oraz kark szyi w czasie bólów napięciowych głowy lub przy pierwszych objawach pojawiania się migreny.
KĄPIEL: do wypełnionej wanny (37-38 C) dodać 4-7 kropli olejku wymieszanego z 1 łyżką miodu, mleka lub soli. Czas trwania zabiegu wynosi 10-15 minut.
SAUNA, ŁAŹNIA PAROWA, RUSKA BANIA: 4-5 kropli olejku wymieszać z 1-2 łyżką miodu, mleka lub soli i rozpuścić w 500 ml wody. Polewać kamienie w łaźnie parowej.
WZBOGACANIE KOSMETYKI: 7-10 kropli olejku zmieszać z 10-15 ml kremu, balsamu, żelu lub szamponu.
Przed pierwszym zastosowaniem naturalnych olejków należy wykonać test uczuleniowy. W tym celu mieszamy krople olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeżeli w tym czasie zaobserwujemy reakcje alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
PRZECIWWSKAZANIA:
indywidualna nietolerancja, padaczka, niedokrwistość, pierwsze miesiące ciąży. Nie stosować w trakcie chemioterapii chorób nowotworowych oraz podczas kuracji preparatami jodu i żelaza. U osób z niedociśnieniem tętniczym może powodować senność.
PRZECHOWYWANIE:
w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej w miejscu niedostępnym dla dzieci. Unikać światła słonecznego.