OLEJEK KARDAMONOWY
Oleum Elettaria Cardamomum
100 % NATURALNY
Kardamon (Elettaria cardamomum (L.) Maton) należy do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae Lindl.). Posiada wiele synonimów: kardamon cejloński, długi, indyjski, jawajski, zwyczajowo nazywany jest po prostu kardamonem. Występuje w stanie dzikim na Półwyspie Indyjskim i na Cejlonie, Chinach i Indonezji, przeniesiony i zaaklimatyzowany w Ameryce Środkowej.
Metoda otrzymywania:
destylacja z parą wodną suszonych owoców kardamonu.
Zapach: ostry, korzenny
Działanie:
przeciwgorączkowe, antyseptyczne, antydepresyjne, przeciwbólowe. Afrodyzjak.
Likwiduje stany zapalne dróg oddechowych. Jest stosowany przy depresji, senności, zmęczeniu, osłabieniu. Olejek kardamonowy usuwa objawy melancholii, apatii i lęki. Podwyższa energetyczną niezależność. Jest zmysłowym aromatem - źródłem niewyczerpanej erotycznej siły, wyobraźni i fantazji.
PRZEZNACZENIE:
-
przeziębienia, kaszel, zapalenie oskrzeli, astma, chrypka;
-
impotencja;
-
choroby układu nerwowego;
-
żołądkowa i jelitowa kolka;
-
ukąszenia owadów;
-
depresja, apatia, senność, zmęczenie, osłabienie, bóle głowy;
-
nieświeży oddech;
-
zatrzymanie moczu;
-
dolegliwości bólowe przed menstruacją.
METODY STOSOWANIA
Olejek Kardamonowy jest stosowany w postaci czystej oraz w połączeniu z innymi naturalnymi olejkami eterycznymi (pomarańczowy, anyżowy, różany, bergamotowy, imbirowy, neroli, kolendrowy, kadzidłowy, ylang-ylang)
Naniesienie olejku na skórę powoduje lekkie pieczenie i zaczerwienienie w ciągu 1-5 minut, jest to reakcja naturalna.
PIELĘGNACJA SKÓRY I WŁOSÓW
Wzbogacanie kosmetyków (szampony, odżywki, kremy itp.): 1-5 kropli olejku z kardamonu (lub kompozycji olejków) na15 g bazy (1-2 stołowe łyżki.).
MASAŻ: dodać 3-7 kropli olejku kardamonowego do 1-2 łyżek oleju roślinnego (awokado, jojoba, z kiełków pszenicy, z pestek winogron, itp.) lub kremu. Masaż wykonany z tym olejkiem skutecznie poprawia elastyczność skóry.
ZIMNY KOMPRES NA MIĘŚNIE ŁYDEK: 15 kropli dodać do 200 g wody. Stosuje się przy stanach gorączkowych oraz przy zapaleniu żył.
KĄPIEL: do wypełnionej wanny (37-38 C) dodać 4-7 kropli olejku wymieszanego z 1 łyżką miodu, mleka lub soli. Czas trwania zabiegu wynosi 10-15 minut. Wpływa na układ nerwowy, skórę i drogi oddechowe.
KOMINEK AROMATERAPEUTYCZNY: 4-6 kropli w rozcieńczeniu z wodą do kominka.
Może być stosowany w nawilżaczach powietrza do aromatyzacji pomieszczeń.
INHALACJE ZIMNE: 1-2 krople na chusteczkę. Chusteczkę należy trzymać w pobliżu nosa i wdychać.
INHALACJE PAROWE: 1-2 krople olejku dodać do naczynia z gorącą woda, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać parę w ciągu 3-7 minut. Oczy muszą być zamknięte.
PŁUKANKA DO JAMY USTNEJ ORAZ GARDŁA (PRZY ANGINIE): 3 kropli olejku kardamonowego dodać do 1 łyżeczki miodu lub ½ szklanki soku. Płukać usta oraz gardło około 30 sekund. Nie połykać.
SAUNA, ŁAŹNIA PAROWA: 3-5 kropli olejku kardamonowego wymieszać z 1-2 łyżką miodu, mleka lub soli i rozpuścić w 500 ml wody. Polewać kamienie w łaźnie parowej.
Przed pierwszym zastosowaniem naturalnych olejków należy wykonać test uczuleniowy. W tym celu mieszamy kroplę olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli w tym czasie zaobserwujemy reakcję alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
PRZECIWWSKAZANIA: indywidualna nietolerancja.
PRZECHOWYWANIE:
w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze od +5 do 25 ° C w miejscu niedostępnym dla dzieci. Unikać światła słonecznego.