GLICERYNA ROŚLINNA FARMACEUTYCZNA
Składniki: Gliceryna roślinna farmaceutyczna, 99,7%
Gliceryna roślinna (inaczej – glicerol) jest cieczą bezbarwną, bezwonną ale także przezroczystą, higroskopijną i nietoksyczną, jest bezpieczna dla środowiska. Gliceryna roślinna jest produkowana z tłuszczów roślinnych, bez udziału produktów pochodzenia zwierzęcego. Najlepsza nie powinna zawierać domieszek, o czystej mówimy już przy 99,5%.
W ciekawym badaniu po ostrym podrażnieniu chemicznym skóry zastosowano glicerol od 1% do 10%. Wyniki badania sugerują, że glicerol zastępuje naturalny czynnik nawilżający. Poprawia w ten sposób nawilżenie skóry i sprzyja procesowi fizjologicznej naprawy bariery skórnej, czyli przyspiesza gojenie. Efekty te utrzymują się nawet 7 dni po zakończeniu leczenia glicerolem. Udowadnia to rolę ochronną i regenerującą gliceryny.
Wysokie stężenia glicerolu (25–40 %) powodują, że korneocyty i ich spoiwo ulegają „napęcznieniu”, co uważa się za czynnik zwiększający odporność bariery skórnej. Działa też przeciwdrobnoustrojowo a także zapobiega nadkażeniom. Zaleca się unikać wyższych stężeń, bo prowadzą do wtórnego wysuszenia.
Gliceryna roślinna – dla kogo korzystna?
Gliceryna sprawdzi się u osób ze skórą:
- normalną lub przetłuszczającą się, aby dodatkowo ją nawilżyć i przedłużyć jej młodzieńczy wygląd (w stężeniu nawet do 20%.
- z problemami ze skórą suchą, łuszczącą się – na przykład w przypadku atopowego zapalenia skóry (gliceryna nawet w stężeniu 20% jest lepiej tolerowana niż mocznik, a już 10 % jest wystarczające), w łuszczycy lub w przypadku suchości spowodowanej niską wilgotnością środowiska (zimno i wietrznie, sezon grzewczy) – w celu poprawy bariery ochronnej skóry. Dodatkowo glicerol zwiększa wnikanie leków dermatologicznych.
- narażoną na częsty kontakt z detergentami (konieczność częstego mycia rąk a także zmywanie naczyń i sprzątanie).
- ze skłonnością do powstawania trudno gojących się ran – jako profilaktyka u osób z cukrzycą i miażdżycą kończyn dolnych czy żylakami (w tych przypadkach jest większa możliwość powstania trudno gojących się ran np. na podudziach czy stopach).
Gliceryna roślinna – jak ją stosować?
Gliceryna sprawdza się jako środek nawilżający i odżywczy do skóry przy zastosowaniu stężenia już od 3%, ale efekt jest zależny od stężenia, 10% jest bardziej skuteczne niż 5%. Aby środek kosmetyczny był skuteczny, powinien dodatkowo zawierać wodę. Według badań świetnie nadaje się jako dodatek do kąpieli (250 ml na wannę wody).
Glicerol idealnie sprawdzi się jako dodatek do hydrolatów (5-15 ml na 95-85 ml hydrolatu). Z wybranym olejem kosmetycznym można stworzyć nawilżające i odżywcze mleczko (90-70 ml hydrolatu łączymy z 5-15 ml gliceryny roślinnej, następnie dodajemy 5-15 ml oleju kosmetycznego i mocno wstrząsamy; używamy do przemywania i oczyszczania twarzy lub odżywania i nawilżania reszty ciała). Gliceryna jest też doskonałym dodatkiem do maseczek. Np. na bazie glinki czy peelingów/maseczek (razem z wodą czy hydrolatem i olejem kosmetycznym). Dodatek gliceryny (parę kropel) wzmocni efekt nawilżający kremu stosowanego na co dzień.
Przeznaczenie:
Ma za zadanie chronić skórę przed podrażnieniami i przyspiesza regenerację już uszkodzonej. Wykryto, że glicerol występuje naturalnie w warstwie rogowej skóry jako środek utrzymujący wilgoć. Miejscowo stosowany może być aktywnie wchłaniany przez komórki skóry. Kumuluje się w warstwie rogowej, utrzymuje prawidłową strukturę lipidów pomiędzy komórkami. Daje efekt keratolityczny (wpływa na złuszczanie się korneocytów, co jest konieczne w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry. Poprawia to wygląd suchej i łuszczącej się warstwy, łuski).
Sugerowane stężenie 5-15%.
Do użytku zewnętrznego.
Przechowywanie:
Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Opakowanie: 100 ml
Kraj pochodzenia: Niemcy
Producent: Ol’Vita Krzysztof Dziaduch, Panków 2 , 58-125 Pszenno
Charakterystyki
-
Kraj produkcji:
Polska